PRO OTOK 2023
Program za filmske profesionalce in vse druge, ki jih zanima pot filma od ideje do platna in naprej.
Manziolijeva palača, Izola
ČETRTEK, 8.6.2023
10.00–13.00
S konkretnimi koraki do trajnostnih kulturnih dogodkov
Delavnica s praktičnimi rešitvami za bolj trajnostno delovanje kulturnih organizacij v času podnebne krize. V sodelovanju z Motovilo, Centrom za spodbujanje sodelovanja v kulturnih in ustvarjalnih sektorjih, in Umanotero, Slovensko fundacijo za trajnostni razvoj.
Motovila in Kino Otok že tretje leto zapored združujeta moči v javnih diskusijah o zelenem prehodu in trajnosti. Motovila si prizadeva spodbuditi konkretne spremembe praks delovanja kulturnih izvajalcev, da bodo dosledno in celostno upoštevali trajnostne vidike tako pri oblikovanju in izvedbi programa kot pri delovanju organizacije. Kino Otok je celostno prizadevanje za zmanjšanje škodljivih vplivov na okolje lani nadgradil s trajno zavezo, da bo izvajal ukrepe za preprečevanje in zmanjševanje količin nastalih odpadkov, ter tako kot prvi filmski dogodek v Sloveniji od društva Ekologi brez meja prejel zero waste certifikat.
Tokrat v sodelovanju z Umanotero vabimo na delavnico, katere cilj bo pregled obstoječega stanja in oblikovanje konkretnih usmeritev za trajnostno delovanje na območju slovenske Istre. V prvem delu delavnice bomo spoznali, zakaj je nujno govoriti o trajnostnem razvoju tudi na kulturnem področju. V drugem delu pa se bomo z udeleženci pogovarjali o obstoječih in potrebnih praksah kulturnih organizacij iz lokalnega okolja ter izzivih, s katerimi se srečujemo. Nato bomo preverili možne ukrepe in pripravili konkretne rešitve za bolj zeleno delovanje. Povzetek ključnih ugotovitev bomo soorganizatorji delavnice posredovali javnosti in odločevalcem na lokalni in nacionalni ravni.
Delavnica poteka v slovenščini in je namenjena predstavnikom kulturnih in ustvarjalnih organizacij (javnih in zasebnih) ter lokalnih skupnosti, ki dejavno razmišljajo o premiku k bolj trajnostnim praksam. Prost vstop, obvezne predhodne prijave do 5. junija 2023 na tej povezavi.
PETEK, 9.6.2023
10.00–14.00
Sestavljanje in ustvarjanje kino programov
Strokovno srečanje Art kino mreže Slovenije (AKMS)
Kateri film dati na spored? Kdaj? V katero dvorano? Za koga? Povabimo na pogovor še režiserja? …. Na strokovnem srečanju Art kino mreže Slovenije se bomo posvečali običajno spregledani umetnosti sestavljanja kino programov. Obrtniške in kreativne spretnosti, ki pripeljejo do kvalitetnega dogajanja v vašem najbližjem mestnem art kinematografu, bomo spoznavali s pomočjo predstavitev domačih in tujih dobrih praks, analizo primerov, ter širjenjem obzorij z vsem, kar ni film, pa se vseeno lahko znajde na velikem platnu.
12.30–14.00
Viviana Carlet, Piattaforma Lago: Vloga in neraziskane možnosti programiranja kratkih filmov v art kinematografih
Predstavitev in diskusija kot del strokovnega srečanja AKMS
Kratki film se lahko uporablja kot orodje za branje sodobnega življenja in spodbujanje aktivne izmenjave z občinstvom, kot umetniško delo samo po sebi ali kot sredstvo za spodbujanje razprave in dialoga. Primeri dobre prakse nam lahko pokažejo, kako ustvarjati programe kratkih filmov in kako s programiranjem dosegati nove cilje – kratki filmi so namreč pri sestavljanju tematskih in namenskih programov za različna občinstva bolj prilagodljivi in s tem primernejši kot celovečerni filmi.
Kateri partnerji lahko podprejo art kinematografe pri razvoju strategije, raziskovanju filmov, kritju pravic za predvajanje, navezovanju stikov in sklepanju partnerstev, dialogu z režiserji in distributerji ter pri vzdrževanju kakovosti ustvarjanja programov?
Kako lahko sodelovanje s filmskimi festivali koristi ustvarjanju kino programov pri spodbujanju dialoga z lokalnimi skupnostmi, povezovanju z otroki in družinami ter vzpostavljanju nove kulture obiskovanja kinematografov?
Dogodek bo potekal v slovenščini in angleščini. Prost vstop.
15.00–16.30
Film kot lakmusov papir ali katalizator družbe?
Okrogla miza z mednarodnimi gosti festivala
Ustvarjanje in javno prikazovanje avtorskih filmov neizogibno poteka v stiku z vsakokratnim družbenim kontekstom in zgodovinskim trenutkom. Sodobno dogajanje v družbi je tako bolj ali manj pomemben dejavnik ustvarjalnega in produkcijskega procesa filmskih del kot tudi okoliščin prikazovanja in njihovega sprejema pri gledalcih. Kakšni sta družbena vloga in moč avtorskega filma v evropskem okolju danes? Ali lahko prek filma kot lakmusovega papirja zaznavamo pomembne družbene spremembe ali pa jih film kot katalizator celo pospešuje? Kako pomemba ali nepomembna so ta vprašanja za filmske in festivalske delavce? In koga vse v javni sferi bi moral zanimati odgovori nanje?
Gosti okrogle mize bodo režiser filma Natura Matti Harju, režiser filma Življenje in nenavadne prigode Robinsona Crusoeja, ki je osemindvajset let živel povsem sam na naseljenem otoku in pravil, da je njegov Benjamin Deboosere in filmska kritičarka ter članica programskih ekip Festivala migrantskega filma in festivala Kino Otok – Isola Cinema Petra Meterc.
Moderira Nadina Štefančič. Dogodek bo potekal v angleščini. Prost vstop.
SOBOTA, 10.6.2023
11.00–12.30
Mojstrski tečaj Debore Vrizzi: Z umetniškim raziskovanjem do filmskega jezika
Debora Vrizzi je video umetnica in direktorica fotografije. Diplomirala je na Akademiji za likovno umetnost v Bologni, sčasoma pa se začela zanimati za film in video umetnost in leta 2006 zaključila še študij fotografije na Centru za eksperimentalni film (CSC) v Rimu.
Pri svojem raziskovalnem delu se trenutno giblje na presečišču video umetnosti, filma in dokumentaristike. Udejstvuje se kot direktorica fotografije, svoja umetniška dela pa prikazuje v muzejih, galerijah ter na festivalih doma in po svetu. Pri tem prepleta svoji dve veliki ljubezni, film in sodobno umetnost, kar ji omogoča, da z umetniškim raziskovanjem razvija filmski jezik z eksperimentalnimi elementi. Projekti, pri katerih je sodelovala kot direktorica fotografije, so bili uvrščeni na filmske festivale v Cannesu, Torontu, Benetkah in Berlinu. Med najnovejšimi, pod katere se je podpisala v tej vlogi, je igrani celovečerec Mož brez krivde v režiji Ivana Gergoleta (Slovenija, Italija, Hrvaška, 2022).
Dogodek bo potekal v angleščini. Prost vstop.
V sodelovanju s filmskim festivalom Mednarodna nagrada Sergio Amidei za najboljši scenarij iz Gorice (Italija), čezmejnim filmskim festivalom Poklon viziji (Gorica, Nova Gorica) in z mednarodnim filmskim festivalom Dnevi svetlobe iz Spilimberga (Italija). Skupaj s festivalom Kino Otok se nova mreža festivalov iz regije posveča filmski fotografiji in jeziku prek organizacije srečanj z direktorji fotografije in projekcij, oblikovali smo jo v perspektivi Evropske prestolnice kulture 2025 v Novi Gorici in Gorici (Italija).
15.00–16.30
Kratka scena na Kino Otoku
Predstavitev in diskusija
Kratka scena je intenzivna polletna delavnica, ki vključuje spoznavanje teorije in prakse scenaristične obrti, razvoj ideje in pisanje scenarija za kratki film. Letošnja Kratka scena je že osma po vrsti, drugič poteka v prenovljenem in obogatenem formatu, a prvič pod okriljem Društva slovenskih režiserjev in režiserk v sodelovanju s Slovenskim filmskim centrom in v partnerstvu z Društvom za uveljavljanje kratkega filma KRAKEN. Več na dsr.si.
Viviana Carlet, Piattaforma Lago: Kakšna bo prihodnost tvojega kratkega filma?
Pri pisanju scenarija ali razvoju projekta kratkega filma je lahko v pomoč poznavanje trendov in aktualnih tem evropske filmske produkcije.
Katere distribucijske strategije je treba začrtati že med pisanjem in kako se lahko v fazi razvoja in izvedbe spreminjajo? Kako si zamisliti in razviti distribucijsko strategijo za svoj film v ekosistemu evropskega programiranja kratkih filmov? Kako lahko tudi nekomercialni filmi, ki ne sledijo prevladujočim tokovom, pridejo do prepoznavnosti, kakršno zaslužijo?
Ključ do uspeha pri produkciji in distribuciji kratkih filmov so poznavanje in jasnost projekta, tema in kakovost izdelka, pomen odnosov in … vztrajnost.
Prost vstop.
NEDELJA, 11.6.2023
11.00–17.00
Srečanja udeležencev delavnice Kratka scena z mentorji
Za udeležence delavnice.